אילמות סלקטיבית

אילמות סלקטיבית !  מה זה בעצם ההפרעה הזו ולמה דווקא הילדה שלך סובלת ממנה  ?

הפרעה זו מתייחסת לכל אותם ילדים שבוחרים לא לדבר למרות שהם שולטים בשפה ואין להם למעשה שום לקות מנטאלית  התפתחותית או שפתית .

ילדים שיכולים לדבר ואפילו לצעוק בבית אבל בגן או במקום לא מוכר לא יוציאו הגה או כאלה שידברו רק עם הילדים בגן והגננת לא תזכה לשמוע את קולם .

לרוב אלו ילדים ביישנים שכנראה עקב לחץ וחרדה חברתית בחרו בסיטואציה מלחיצה לשתוק ולא למשוך תשומת לב . עם הזמן הם "התרגלו " לשתוק ובוחרים במודע לא לדבר מול סמכות או בפרהסיה ולכן עוד יותר קשה להם להתחיל לדבר לעתים מחשש שיצחקו עליהם .

שכיחות גבוהה יותר אצל בנות (פי שתיים) עולים חדשים וילדים דו לשוניים .

למעשה אילמות סלקטיבית זה סוג של חרדה חברתית ברמה מאוד קשה שבראש וראשונה גורמת סבל לילד וכמובן להורים שאינם יודעים  ולא מצליחים  לעזור  לילד .

 

 

איך הומאופתיה יכולה ניתן לילד או ילדה שסובלים מאילמות סלקטיבית ?

טיפול הומאופתי הוא טיפול שמתייחס לשלל הבעיות והסימפטומים שהילד סובל מהם . באבחון מקיף מאוד שאורך כשעתיים אני מנסה להבין מהן הסיבות או הנסיבות שהביאו את הילד או הילדה לשתוק מחוץ לבית . אני שואלת על ההיסטוריה הרפואית של הילד, על מחלות במשפחה, על בעיות פיזיות או רגשיות אחרות שיש לילד.

בתום פגישת האבחון אני מתאימה לילד תרופה הומאופתית טבעית לחלוטין בדיוק לפי הסימפטומים והבעיות וההתנהגויות האופייניות לאותו ילד . בדרך כלל נפגשים לפגישות מעקב חודש או חודש וחצי לאחר פגישת האבחון לצורך מעקב על התקדמות הטיפול

המיוחד בטיפול הומאופתי הוא שהתרופה מתייחסת לשלל הבעיות וגם השיפור יורגש בכל הסימפטומים .הטיפול מוביל לחיזוק מערכת החיסונית ולאיזון רגשי ונפשי של הילד . חשוב לציין שאין צורך בשינוי באורח חיים והתזונה של הילד .

 

לפניכם מקרה מהקליניקה שיכול להמחיש את התהליך:

שני (שם בדוי) היא ילדה בת שמונה . יש לה 2 אחים בוגרים וזוג הורים . בבית היא מדברת וצוחקת ואפילו צועקת כשמרגיזים אותה אך בבית הספר המורה לא זכתה לשמוע את קולה .

שני הגיעה לטיפול בלוויית הוריה שמאוד דואגים לה .

ההורים מספרים : שני לא מתקשרת עם המורה בבית הספר בכלל . בקושי היא מדברת אך ורק בלחש עם חברה אחת בכיתה . מתביישת לאכול ליד הילדים ואפילו לא יוצאת החוצה לשחק בהפסקות . היא יוצאת רק אם אחיה הגדול מגיע לכיתה ומוציא אותה . בנוסף שני סובלת מהרטבות לילה ומבעיות בלימודים .

היא מאוד פחדנית ולא מוכנה להישאר לבד בחדר אפילו אם אחיה הגדול נמצא בחדר ליד .

בתצפית שלי על הילדה אני מאבחנת ילדה ביישנית מאוד שמתחבאת במשך כל הטיפול מאחורי אמה ורק מדי פעם לוחשת לאמה משפטים קצרים .

שני קיבלה תרופה הומאופתית לפי כל הסימפטומים שלה .

 

פגישת מעקב לאחר חודש וחצי

ההורים מספרים : משהו השתנה בה . היא יותר רגועה ויותר זורמת . אמנם עדיין לא מדברת בכיתה אך יש לה יותר חברות .

התחילה לצאת בהפסקות אל מחוץ לכיתה ופעמיים אפילו העיזה והזמינה חברה הביתה .

גם מבחינה לימודית יש שיפור . היא מצליחה להיות מרוכזת יותר בכיתה ומצליחה להכין את השיעורים בזמן הרבה יותר קצר מאשר בעבר .

עדיין מרטיבה במיטה .

 

פגישת מעקב לאחר חודשיים נוספים :

ההורים מספרים : השיפור ממשיך . מסכימה שהמורה תבדוק את המחברות שלה בכיתה (בעבר לא הסכימה להראות את המחברות).

לפני שלושה שבועות התחלנו שוב טיפול אצל אורולוג בפעמון כנגד הרטבות לילה והפעם יש הצלחה ממש גדולה . (שנה לפני הטיפול ההומאופתי הם ניסו לטפל בהרטבות לילה אך ללא הצלחה).

בשלב זה המלצתי להורים לפנות לפסיכולוג שעובד בשיטת CBT  כדי לעזור לשני ללמוד מיומנויות חברתיות שמן הסתם לא למדה בכל אותן שנים שסבלה מאילמות סלקטיבית .

 

פגישת מעקב לאחר חודש וחצי נוספים :

ההורים מספרים :

שיפור גדול מכל הבחינות . הילדה כאילו התבגרה בשנתיים תוך שלושת החודשים האחרונים . היא לוקחת אחריות יותר עליה ועל הלימודים שלה . יותר מרוכזת ופחות מפוחדת . מסכימה להישאר בבית כשאחיה נמצא בחדר לידה .( בעבר לא הסכימה ).

הרטבות הלילה פסקו לגמרי והיא ישנה טוב יותר וגם התיאבון שלה מאוזן .

 

גם אתם יכולים לעזור לילדכם להירפא מאילמות סלקטיבית . התקשרו עוד היום וקבעו טיפול