אקנה

חטטת בעברית – זאת למעשה דלקת של בלוטות החלב וזקיקי שיער בדרך כלל בפנים אם כי אקנה יכולה להתפשט גם לכתפיים חזה וגב.  היא שכיחה מאוד בגיל ההתבגרות אך יכולה להופיע גם בגילאי השלושים. יתר הפרשת שומנים מבלוטות החלב שבעור יחד עם תאי עור מתים גורמים לסתימת זקיקי השיער, השומן שמצטבר מתחת לנקבוביות הסתומות מספק קרקע פורייה להתרבותם של חיידקי אקנה – בהמשך מתפתחת דלקת בזקיק השיער שיוצרת את הפצעים המוכרים לנו כפצע אקנה או בשם המוכר יותר פצעי בגרות .

 

למה דווקא לי ?

הסיבה המדויקת להופעת פצעי בגרות דווקא אצל אנשים מסוימים לא ידועה אך ישנם כמה גורמים שנמצאו קשורים לתופעת האקנה :

נטייה גנטית

יתר פעילות הורמונאלית בגיל ההתבגרות או בזמן מחזור החודשי 

מתח נפשי .

היפראקטיביות של בלוטות החלב.

הטיפול הקונבנציונלי :

אנטיביוטיקה – במשחה או כדורים לבליעה . טיפול זה בא להשמיד את חיידקי האקנה אך לא מציע פתרון להפרשת השומנים היתרה מה עוד שחיידקי אקנה נעשו בשנים האחרונות עמידים לאנטיביוטיקה ועם הפסקת נטילת הכדורים הרבה פעמים המצב חוזר לקדמותו . ישנן נשים שאף מפתחות פטרייה וגינאלית אחרי שימוש באנטיביוטיקה .

 

אז איך הומאופתיה יכולה לעזור ולרפא את האקנה ?

ידוע לכול ששינויים הורמונאליים בייחוד בגיל ההתבגרות הם אלה שגורמים בראש וראשונה להתפרצות אקנה . לכן טיפול יעיל חייב להתייחס לאדם כולו ולקחת בחשבון את כל מצבו הפיזי והרגשי, את ההיסטוריה הרפואית, רגישויות פיזיות ונפשיות, מצב רוחו, הרגלי חיים ,התזונה ועוד... .

האבחון ההומיאופתי בפגישה הראשונה מקיפה מאוד ואורכת כשעתיים . בתום הפגישה מותאמת למטופל תרופה הומאופתית מתאימה ייחודית לו . תרופה שתביא אותו לידי איזון הורמונלי פיזי ונפשי . חודש לאחר הפגישה הראשונה נערכת פגישה נוספת למעקב אחר הטיפול .

 

לפניכם דוגמא מהקליניקה לריפוי הומאופתי של אקנה .

שרון (שם בדוי) נשואה + שלוש

שרון הגיעה אלי בשל פצעוני אקנה מהם היא סובלת כבר מגיל 13 עם הפסקות. בעבר לקחה גם רואקטן  שעזר בזמנו אך הפצעים חזרו שוב. היו גם כמה פעמים בהם קיבלה אנטיביוטיקה אך שוב בתום השימוש הפצעים חזרו להציק .

מאחר והטיפול ההומאופתי מתייחס גם למצב הרגשי של המטופל ביקשתי משרון  לספר לי על עצמה ועל הדברים שמפריעים לה בחיים :

שרון : אני טיפוס לחוץ, מגיל 38 לוקחת כדורי הרגעה נגד חרדה (ציפראלקס) . התפקיד שלי מלחיץ אותי מאוד, מפחדת מביקורת, תמיד עובדת קשה וחייבת שכולם יהיו מרוצים ממני . כל הזמן מרגישה שחייבת לשמור על הגזרה ועל המראה החיצוני . מאוד פרפקציוניסטית . אף פעם לא הייתי חברותית במיוחד אני בלחץ בחברה, מרגישה שאין לי כישורים חברתיים. רגישה ונעלבת הרבה. חרדתית וכל הזמן דואגת לילדים.

המחזור סדיר . סובלת מדי כמה זמן מדלקות בדרכי השתן .

התאמתי לשרון תרופה הומאופתית  על סמך הסימפטומים שלה .

פגישת מעקב לאחר חודש:

שרון מספרת : מצב העור הרבה יותר טוב.

מבחינה נפשית מרגישה גם יותר טוב , פחות מרצה את הסובבים אותי. החלטתי יותר לדרוש מהילדים שלי לעזור לי בבית. לא הייתה לי נפילת מצב רוח בחודש האחרון. הצורה החיצונית עדיין מעסיקה אותי . בתשובה לשאלה שלי ענתה שלא נעלבה בחודש האחרון בכלל.

לאור התגובה החיובית לרמדי ובהתייעצות עם הרופא המטפל ביקשתי משרון להפחית את התרופות נוגדי חרדה שהיא נוטלת (צ'יפראלקס) במקום כל יום לקחת 3 פעמים בשבוע.

 

פגישת מעקב כעבור חודש נוסף :

שרון : המצב של העור בסדר גמור, הפסקתי לקחת גלולות ולא מעוניינת להמשיך בהן.

הייתי בכנס מקצועי בחו"ל והרגשתי פחות לחוצה כשהייתי צריכה לנהל שיחות חולין . יותר משוחררת , מרגישה יותר עם ביטחון עצמי .

שלפוחית שתן : לא היו מאז הפגישה הראשונה דלקות בדרכי שתן למרות שהן תמיד תקפו אותה ברגעי לחץ כמו לפני כנסים .

לאור השיפור המדהים במצבה הנפשי והפיזי המלצתי לשרון להפחית עוד את התרופות נוגדי חרדה ולקחת רק פעמיים בשבוע .

 

פגישת מעקב לאחר חודשיים נוספים :

תצפית שלי : נראית מצוין – אין שום פצעונים על הפנים.

שרון : אני לא יודעת מה נתת לי אבל תני לי מזה שוב . אני רגועה יותר , פחות לוקחת ללב , עדיין עובדת קשה אך אוהבת את העבודה שלי ונהנית ממנה. .

 

לאור השיפור במצבה מבחינה פיזית והנפשית לא קבעתי לה פגישה נוספת ורק ביקשתי ממנה לשמור על קשר טלפוני ולדווח לי במידת הצורך . אני בקשר טלפוני עם שרון ומאז ועד היום 4 שנים אחרי מצב העור מצוין ולא היה צורך בטיפול נוסף.

הייחודיות בטיפול ההומיאופתי מתבטא בזאת שהשיפור מורגש בכל הרבדים : פיזית, נפשית ומנטאלית . כמו במקרה של שרון לא רק הפצעים נעלמו  גם דלקות שתן שמהן סבלה הפסיקו להטריד אותה , היא הרגישה יותר ביטחון ,פחות חרדה ולכן גם יכלה להרשות לעצמה להפחית את מינון הכדורים נוגדי חרדה . .

 

יתרונות הטיפול ההומיאופתי באקנה :

התרופות ההומיאופתיות הן טבעיות, אינן מכילות חומרים כימיים ולכן הן גם ללא תופעות לוואי . הן מתאימות לכל גיל כולל ילדים , נשים הרות ומניקות.

אין צורך בשינוי באורח חיים ובתזונה .

הטיפול הוא אישי ומותאם לכל אדם לפי מצבו הפיזי והנפשי . הדגש בהומיאופתיה הוא על האדם כולו והמטרה היא לשפר את הבריאות, לחזק את מערכת החיסונית ובכך לשפר את איכות חייו.

 

לא כדאי להלעיט את הגוף באנטיביוטיקה וראוקטן .צלצלו עוד היום לקביעת טיפול