התקפי חרדה

מה זה בעצם התקף חרדה ?

התקף חרדה מאובחן כהתקף במקרים שאדם חווה התקפים פתאומיים של פחד או אימה כאשר לפחות ארבעה מבין הסימפטומים מטה מופיעים :

קוצר נשימה או תחושת מחנק או דפיקות מהירות של הלב

סחרחורות עם או בלי בחילות

רעד בגוף

הזעה מרובה

תחושה של מוות מתקרב

גלי חום או קור

 

רוב המקרים נמשכים עד בערך עשר דקות , אך ישנם מקרים קשים שיכולים להימשך גם כמה שעות. ייתכן גם מצבים בהם בן אדם חווה התקף חד פעמי או כמה התקפים בודדים שאינם משפיעים עליו והוא מתאושש מהם בכוחות עצמו.

מספר הנשים שסובלות מתופעה זו היא בערך פי שניים ממספר הגברים .

פעמים רבות המצוקה הנפשית מהתקפי חרדה נובעת דווקא מהחשש מהתקף הצפוי הבא הרבה יותר מאשר מההתקף עצמו .

 

טריגרים להופעת התקפי חרדה יכולים להיות :

חוסר שינה ועייפות, חוויה רגשית קשה כגון אבל על אובדן אדם קרוב , בהלה פתאומית, מחלה אקוטית קשה, לחץ ומתח , תאונות או נסיעות רחוקות מהבית ועוד....

דרכי טיפול קונבנציונליים כוללים : תרופות נוגדות דיכאון מקבוצת (SSRI) או מקבוצת בנזודיאזפינים . או טיפול התנהגותי קוגנטיבי שמנסה ללמד את המטופל דרכי חשיבה שאמורות לעזור להתמודד עם ההתקפים.

אז איך הומיאופתיה יכולה לעזור ?

הומיאופתיה מאמינה בחיבור בין גוף לנפש ולכן בכל מקרה של מטופל שמגיע לטיפול מתייחסים  לכל הסימפטומים הפיזיים והנפשיים מהם הוא סובל . האבחון הוא מקיף מאוד וכולל תשאול על היסטוריה רפואית , הסיבה בעטיה החלו התקפי החרדה (אם ישנה סיבה ידועה), אופי ההתקף עצמו כפי שנחווה על ידי המטופל, תדירות ההתקפים והשפעתם על חיי היומיום וכמובן אם ישנם בעיות או מחלות אחרות מהם הוא סובל . 

מטרת הטיפול בראש וראשונה היא להוריד בצורה משמעותית הן את תדירות ההתקפים והן את עוצמתם . כל זאת בעזרת תרופות טבעיות ללא תופעות לוואי וללא צורך בשינוי באורח חיים ותזונה  .

 

מקרה לדוגמא מהקלינקה לריפוי לחלוטין של התקפי חרדה .

איילה (שם בדוי) בת 35 

מזכירה רפואית – נשואה + 3

איילה הגיעה לקליניקה בשל התקפי חרדה מהן סבלה בחודשיים האחרונים בתדירות של כמה התקפים בשבוע . ההתקף הראשון תקף אותה בזמן נהיגה בדיוק ברמזור ולכן מאז היא לא נוהגת לבדה. כשההתקף תוקף אותה היא מרגישה חולשה ברגליים, דפיקות לב מהירות, היסטרית ורועדת כולה ופוחדת להתעלף בכל רגע .

ביקשתי מאיילה לספר לי ממה היא עוד סובלת :

איילה מספרת : מאז ותמיד הייתי פחדנית , אף פעם לא ישנה לבד בבית, פוחדת מטיסות וממקומות הומי אדם כמו קניונים , פוחדת ללכת לרופא שיניים , כל הזמן חווה פחד (מצביעה על הלב), פוחדת גם על המשפחה שלי ומתקשרת כל הזמן לכולם לוודא שמרגישים טוב . לפני שהגעתי לטיפול ההומיאופתי ביקרתי אצל פסיכיאטר והוא התנהג ממש בקרירות רשם לי ציפראלקס חצי כדור כל יום אבל אחרי היום השלישי הרגשתי בדיכאון.

סימפטומים פיזים אחרים :

מחזור : בתקופה אחרונה קצת אי סדרים, מחזור חלש של יום אחד בלבד

שינה : לא רגועה בגלל הפחדים, פוחדת מפורצים .

איילה קיבלה תרופה שהותאמה לה בהתאם לסימפטומים שלה .

 

פגישת מעקב לאחר חודש :

איילה : מצב הרוח שלי עלה , לא הרגשתי מועקות . בעלי היה בחו"ל והייתי לבד בבית והצלחתי להתגבר . עדיין חוששת על הילדים אבל מצליחה להיות רגועה יותר , פחות מתקשרת למשפחה כדי לוודא שהכל בסדר איתם.

לפני שבוע הייתי בסרט קצת נלחצתי אבל הצלחתי להתגבר . המדהים הוא שיש לי יותר חיוניות ואנרגיות.

מבחינת ההתקפים יש שיפור של 70% . עדיין לא נוהגת לבד כי פוחדת מהתקף .

מחזור : עדיין חלש מבחינת הדימומים

 

פגישת מעקב לאחר חודש נוסף :

איילה : היה חודש מעולה , לא חששתי בכלל , נשארתי לבד בבית ונהגתי עם הילדים אבל מרחקים קצרים. לא הרגשתי ירודה בכלל ההפך היו לי כוחות .לא היה לי התקפי חרדה.הולכת לקניונים ושווקים ולא פוחדת ממקומות הומי אדם.

שינה :  ישנה טוב בלילה , אין כמעט פחדים וגם אם יש מתגברת עליהם.

מחזור : מחזור היה טוב ולא קצר כמו לפני חודשיים.

 

פגישת מעקב לאחר חודשיים נוספים :

איילה : בשלושת החודשים האחרונים לא היו בכלל התקפי חרדה, מרגישה ממש טוב, פחות חוששת להיות לבד בבית , בעלי היה בחו"ל ולא נלחצתי מזה אבל בכל זאת עברתי לישון אצל ההורים בגלל גל הפריצות שיש בישוב שלנו.

גם השינה טובה ואין לי סיוטים ופחדים שמפריעים לי לישון. והמחזור הפך להיות נורמלי עם זרימה נורמלית. בכלל מרגישה הרבה יותר טוב . אין לי שום בעיה יותר עם קניונים ושווקים .

 

המדהים בטיפול ההומיאופתי הוא ההוליסטיות של הטיפול . התרופה ההומאופתית עוזרת לגוף להתאזן ולכן השיפור מורגש  בכל הרבדים בחייו של המטופל כמו במקרה של איילה לא רק נרפאה מהתקפי חרדה איומים שהיו מנת חלקה אלא גם המחזור חזר להיות סדיר, השינה שלה השתפרה היא חיונית ויש לה כוחות. כל זאת ללא שימוש בתרופות כימיות מזיקות וללא שינוי באורח חיים ודיאטה וללא שיחות פסיכולוגיות שבועיות שמצריכות הרבה זמן וכסף.

מכתב המלצה ותודה ממטופלת שסבלה מחרדות ונעזרה מאוד בהומאופתיה

‏27.4.010

דבר ראשון כשנכנסים אל הקליניקה של איריס האוירה מאוד נעימה וקבלת הפנים חמה ולבבית . תמיד יש הרגשה של חום והקשבה והמון אופטימיות . איריס תמיד מקשיבה עד הסוף, מאוד פתוחה.

הגעתי במצב של חרדות ולאחר כמה טיפולים התחיל שיפור משמעותי .

תודה לך איריס

נ.