פחדים וחרדות אצל ילדים

למעשה פחדים וחרדות הם תופעות טבעיות שנועדו לשמור על בני אדם מפני סכנות שעלולות לאיים על חיינו . ישנם כמה מצבים שמצריכים טיפול :

 מצב בו העוצמה של הפחד או החרדה כל כך גבוהה שהיא פוגעת באיכות חיי הילד כמו במקרה של ילד שסובל מחרדת מבחנים . אם החרדה מתבטאת רק בזה שהילד מתכונן בצורה רצינית למבחן אזי הכל בסדר ואין צורך לטפל אך אם החרדה לפני מבחן משתקת את הילד בצורה כזו שהוא לא מסוגל אפילו לגשת לבחינה או גורמת לו לכאבי בטן ושלשולים , מדובר בפתלוגיה שמצריכה טיפול.

         

מצב בו סוג הפחד או התגובה של הילד לפחד לא מתאים לגיל הילד . לדוגמא ילד בגיל 3 עלול לפחד מחושך וזה כמובן טבעי ביותר אך כאשר מצב זה נמשך גם בגיל 12 והילד לא מסכים בשום פנים ואופן להישאר לבד בבית אפילו לשעה קלה, אזי מדובר בפחדים שלא מתאימים לגילו.

         

מצב של תחושה או פחד מפני אסון הרה גורל שממשש ובא . לדוגמא ילד בן 8 שלא מצליח להירדם בכל פעם שהוריו יוצאים מהבית בערב בשל חשש לחיי הוריו .

         

מצב של חשש מחשיפה חברתית – כמו ילדים שלא מוכנים להשתתף בימי הולדת של חבריהם , או לא מוכנים בשום פנים ואופן לדבר בכיתה . ילדים שאינם מצליחים לפתח קשרים חברתיים וסובלים מבדידות .

         

תגובת פוסט טראומטית – מצב בו ילד נחשף לארוע טראומטי כמו תקיפה אלימה , אסון טבע, מוות של אדם הקרוב אליו. אם כתוצאה מהטראומה יש התדרדרות פיזית כגון הרטבה לילית , קשיי הירדמות, הפרעות אכילה או  עיכוב התפתחותי אחר .

הפרעות בעלות אופי טורדני כפייתי – כאשר מחשבה מסוימת גורמת סבל לילד ואינה מרפה ממנו הרבה פעמים מצב זה מלווה בטקסים למיניהם שמטרתם לפחית את החרדה . לדוגמא ילד שחוזר ומתפלל תפילה מסוימת בכל פעם שעוברת בראשו מחשבה רעה בתדירות של כמה פעמים במשך היום

כל מצבים שהוזכרו מעלה ניתנים לטיפול בהצלחה רבה בעזרת הומיאופתיה .

הומיאופתיה היא שיטה טבעית והוליסטית  שמותאמת לכל אדם באופן אישי לפי שילוב הסימפטומים הייחודי לו בלבד.

בתהליך אבחון שאורכת כשעתיים, אני מאבחנת את הפחדים או החרדות שהילד סובל מהם ומבררת מהם הסיבות שהובילו לסוג זה של פחדים . אני מתייחסת גם להיסטוריה הרפואית של הילד, לרגישויות פיזיות וחברתיות שלו ולאופן התגובה שלו לפחדים.

בתום האבחון המקיף הזה אני מתאימה לו תרופה הומאופתית שתאזן ותחזק אותו פיזית ונפשית. חודש לאחר לקיחת התרופה אני נפגשת שוב עם הילד לצורך מעקב .

התרופות ההומיאופתיות הן טבעיות , לא ממכרות ואינן גורמות לתופעות לוואי.

בנוסף הטיפול ההומיאופתי מחזק את המערכת החיסונית של הילד , משפרת את איכות השינה והתיאבון.

 

לפניכם דוגמא לטיפול בפחדים  מתוך הקליניקה שלי :

איתי (שם בדוי)בן עשר וחצי – שני מבין 3 ילדים

הגיע לטיפול לפני שנה וחודשיים. הוריו הביאו אותו בגלל קושי בלימודים  .

למרות שילד חכם ואינטליגנטי משום מה לא מצליח בלימודים , עשו אבחון נוירולוגי ולא היו ממצאים חד משמעיים שדורשים טיפול, נורא מפוזר, שוכח כל הזמן דברים בבית הספר, קונים לו קלמר מלא עפרונות ועטים בתחילת השנה ואחרי חודש הקלמר נשאר ריק. קשה לו לשבת על הטוסיק וללמוד , סף ריכוז נמוך מאוד, המורה לא מתלוננת כי הוא ילד שקט ולא מפריע אבל הוא מקבל ציונים נמוכים לא ברור למה.

ביקשתי מהאם לספר לי עוד על איתי ועל הקשיים בגידולו:

חששן מאוד, כשהולכים לים פוחד להיכנס לים בגלל הדגים. הייתה תקופה שהיה מגיע למיטת ההורים בגלל חלומות מפחידים. פוחד מכלבים גדולים, נכנס לסרטים מכל דבר, ישן בלילה עם אור בחדר, ביישן עם חברים, כשחבריו פגשו אותו בקניון נצמד לקיר במבוכה . ילד צייתן, מבין ניואנסים קטנים, מסודר למרות שההורים מבולגנים, רגיש, מרחף הרבה וטרוד כל הזמן . מצחיק את ההורים כל הזמן כמו סטנדאפיסט. הולך כפוף אולי מביישנות ואולי מחוסר ביטחון, מאוד מושפע מסרטים מפחידים , לא רוצה להתגייס לצבא כי פוחד. איטי מאוד בהתנהלות בכל מטלות בבית ובבית הספר , לא מספיק להעתיק מהלוח לפני שהמורה מוחקת.

היסטוריה רפואית : מדי פעם סובל מכאבי בטן ופריחות עוריות . מזיע בלילה.

נתי לאיתי תרופה הומאופתית מתאימה למצבו המנטאלי והרגשי.

 

פגישת מעקב אחרי חודשיים:

האמא מספרת :  יש שיפור משמעותי מבחינת הריכוז בבית הספר, מקשיב יותר בכיתה, מתעניין, כל יום מכין שיעורים לבד , פחות מפוזר , כותב מסודר יותר, שומר על הסדר . התקדם באנגלית , מקבל על עצמו הרבה יותר אחריות בכל מה שקשור לבית הספר.

פחדים : הרבה יותר חופשי בים, תופס גלים . המשפחה בילתה בלונה פארק , איתי היה היסטרי ופחד אבל הצליח להתגבר על הפחד והסכים לעלות על חלק גדול מהמתקנים כולל המפחידים ביותר. מסתובב לבד בקניון (לפניכן לא הסכים ללכת לבד וכשהיה עם אביו בקניון היה חייב להחזיק לו את היד).

מתלונן הרבה פחות על כאבי בטן.

פחות מזיע בלילה

לא היו פריחות מאז התרופה ההומאופתית.

אני מבחינה בילד הרבה יותר משוחרר, מתבייש פחות , מאז ועד היום עברו שנה וחודשיים ולא היה צורך  בטיפול נוסף .

 טיפול הומאופתי מצליח לטפל באדם כולו. המערכת החיסונית מתחזקת והגוף והנפש מגיעים לאיזון המיוחל ולכן יש שיפור בכל התחומים בחיים . כמו במקרה של איתי שהגיע בגלל בעיות קשב וריכוז אך הטיפול הצליח לעזור לו גם כנגד הפחדים וחרדות ומבחינה גופונית גם בכאבי בטן שלו .

אביו של  איתי התלהב במיוחד מהשינוי שחל אצל בנו בעיקר בהקשר לפחדים ולכן קבע גם לעצמו פגישה בטוענה שגם הוא פחדן ורוצה לשנות זאת.

 

הומאופתיה יכולה לעזור גם לילדך צלצלו  עוד היום לקבעית טיפול