תסמונת פאפא

מידע על תסמונת פאפא – PFAPA

תסמונת פאפא מאופיינת במספר תסמינים :

התקפי חום גבוה חוזרים ומחזוריים שנמשכים כמה ימים
דלקת שקדים מוגלתית ו או כיבים – אפטות בחלל הפה.
הגדלת בלוטות צוואריות בהתקפים.

כאבי בטן וכאבים במפרקים
משטחי גרון שליליים ולכן גם חוסר תגובה לאנטיביוטיקה במהלך ההתקף או כטיפול מונע.

לא ידוע מה גורם למחלה, היא לא תורשתית  ולא מדבקת, היא לא חיידקית זיהומית ולכן לא מגיבה לאנטיביוטיקה. אין בדיקת מעבדה שיכולה לאשר את קיום התסמונת  ולמעשה  שלילה של מחלות אחרות  בנוסף לקיום התסמינים שנזכרו קודם והתגובה המהירה לסטרואידים מצביעים על התסמונת .

גיל החולים בתסמונת נע בין תינוקות בני כמה חודשים עד לגיל ההתבגרות. המחלה נדירה בין מבוגרים אם כי קיימת  . הטווח בין ההתקפים החוזרים לא קבוע אצל כל החולים . הוא יכול לנוע בין פעם בשבוע במקרים הקשים לבין פעם בחודש חודשיים  במקרים הקלים יותר. יש לציין שהמרווח בין ההתקפים יכול להתקצר במהלך השנים בייחוד כשהחולה מקבל סטרואידים.

הטיפול הקונבנציונלי בתסמונת פאפא

הטיפול הקונבנציונאלי במחלה היא על ידי מתן מנה אחת של סטרואידים בכל התקף (לעתים רחוקות יותר ממנה אחת).כל התקף נמשך כמה ימים ויכול לעבור מעצמו ללא טיפול בסטרואידים . במקרים של התקפים חוזרים שהמרווח ביניהם פחות משבועיים,  הרפואה הקונבנציונאלית ממליצה על הוצאת שקדים בניתוח אם כי ישנם מקרים בהם ההתקפים חוזרים גם אחרי הוצאת השקדים אין כיום פתרון קונבנציונאלי הן למניעת ההתקפים והן לקיצור המרווחים ביניהם

 

תסמונת פאפא – איך הומאופתיה יכולה לעזור ?

אכן יש טיפול לתסמונת פאפא , טיפול הומאופתי קלאסי שמחזק את מערכות ההגנה של הגוף , מוביל בתחילה להקלה בהתקפים מבחינת התדירות ומבחינת העוצמה של כל התקף. בסופו של דבר מטרת הטיפול הוא להגיע לריפוי של ממש ומניעת ההתקפים לגמרי.  

הטיפול ההומיאופתי רואה את האדם כשלם ולא כאוסף של איברים ולכן גם התרופה ההומאופתית מתייחסת ולוקחת בחשבון את שלל התלונות והאי נוחות איתם מגיע המטופל ( תלונות פיזיות, רגשיות ומנטאליות). גם ההטבה תורגש בכל הרמות . הומיאופתיה מטפלת ומחזקת את החולה כפי שהמחלה שלו מתבטאת ולכן לכל מטופל מותאם רמדי (תרופה הומאופתית ) מתאימה לפי הסימפטומים היחודים שלו .

 

לפניכם מקרה מהקליניקה לריפוי תסמונת פאפא

ספיר (שם בדוי)בת 6

ההורים של ספיר מספרים :

היא סובלת מגיל שנתיים מתופעה של חום גבוה מלווה בכאבי גרון ,כאבים במפרקים בעיקר באצבעות ידיים וכאבי בטן ממש חזקים . התופעה חוזרת על עצמה בתדירות של פעם בחודש למשך שלושה עד 4 ימים.

לדעת הרופאים מדובר בתסמונת פאפא בגלל הסימפטומים הייחודיים (מחזוריות של הסימפטומים ושלילת חיידקי סטרפטוקוקוס בכל משטחי הגרון שנעשו עד כה ). הרופאים המליצו לתת מנה של סטרואידים בכל התקף שכידוע מפסיק את ההתקף אך ההורים סירבו עד כה לתת לילדה סטרואידים.

חוץ מזה לספיר הומוגלובין נמוך ולכן היא לוקחת כדורי ברזל. ספיר גם סובלת מתת משקל ותיאבון ירוד .

ביקשתי מהאם לספר לי עוד על ספיר ועל הקשיים בגידול שלה :

האם מספרת : ספיר היא ילדה חכמה,חברותית ומצד שני עקשנית מאוד ולא אוהבת שעוזרים לה, גנדרנית וצריכה לקום שעה לפני הזמן כדי לבחור מה ללבוש. ילדה שאוהבת לתת אהבה ואוהבת גם להצחיק אותנו . עם חברות היא וותרנית . היא מפחדת מכלבים וצריך להרים אותה כשהיא פוגשת כלב למרות שיש לנו כלב בבית. בדרך כלל נרדמת בלילה על הספה בסלון ואז מעבירים אותה .

תצפית שלי :  חיוורת מאוד, עיניים שקועות, ביישנית וצמודה לאמה . כששואלת אותה שאלות מסתכלת על אמה ועונה כמעט בלחש.

התאמתי לספיר רמדי (תרופה הומאופתית)  למצב שתואר.

 

שיחת טלפון לאחר שבועיים :

ספיר חולה כבר יומיים וסובלת מכאבי גרון, גב ורגליים. אך הפעם החום היה גבוה רק ביום הראשון והיום החום הוא נמוך יותר . הנחיתי את ההורים לנסות כמה שפחות להוריד את החום כדי לתת לגוף להלחם.

פגישת מעקב אחרי חודש :

האם מספרת : מאז הטיפול לספיר ה יה התקף  אחד אך ההתקף היה פחות קשה והוא נמשך רק יומיים . הפעם גם לא היו הזיות בחום בניגוד לפעמים קודמות.

תיאבון : קצת יותר טוב, התחילה לאכול מגוון יותר.

שינה : עדיין נרדמת בסלון ממש מאוחר ורק אז מעבירים אותה למיטה שלה.

ספיר קיבלה תרופה  נוספת לפי תמונת המצב . כמוכן ההורים קיבלו הנחיה להשכיב אותה לישון בשעות מוקדמות יותר  .

 

פגישת מעקב אחרי חודשיים נוספים :

האם מספרת : החודש היא לא הייתה חולה בכלל .

תיאבון : תיאבון שלה טוב ויש לה הרבה אנרגיות .

שינה : עדיין יש בעיות עם השינה אך אנחנו ההורים אשמים מאחר ולא מעמידים לה גבולות ומרשים לה לצפות בטלויזיה עם האחים שלה .

 

פגישת מעקב אחרי 3 חודשים :

האם : בחודש אחרון היה לה התחלה של התקף אבל תוך יום זה עבר .החום לא היה גבוה ולא היו כאבי מפרקים קשים. סך הכל התקף קל יחסית למה שאנחנו מכירים מעבר.

תיאבון : התיאבון טוב, היא אוכלת יותר טוב ויש לה אנרגיות.

 

שיחת טלפון 4 חודשים מאוחר יותר :

האם : מאז הרמדי האחרונה ספיר לא הייתה חולה בכלל ואנחנו מקווים שהמצב הזה ימשך . התיאבון טוב והיא ישנה במיטתה .

לעת עתה לא ראיתי צורך לקבוע פגישה נוספת אך ביקשתי מהאם להישאר איתי בקשר טלפוני מדי חודש ולדווח לי במקרה הצורך.

 

 

מכתב מאמא של יעל – חולה בתסמונת פאפא :

יעל ביתי סבלה מהתקפי פאפא במשך כ-4 שנים . התקפים של 4-5 ימים שבהם עלה חום גופה למעל 40 מעלות . היא סבלה מכאבי גרון, כאבי בטן וכאבים ברגליים ובמפרקים . ההתקפים היו בתדירות גבוהה של בערך כל 3 שבועות .

בפנייה לרופאת הילדים נענינו בכך שאין מה לעשות מלבד מתן סטרואידים . בפעמיים שנתנו לה סטרואידים ההתקף אמנם חלף אך חזר ושב כעבור שבוע- עשרה ימים .

מיותר לציין כי ההתקפים החוזרים היוו סבל גדול עבור הילדה ושיבשו את שיגרת החיים של כל המשפחה .

לפני כשמונה חודשים  רופאת ילדים הציעה לנסות לנתח ולהוציא את השקדים כי חלק מהביטוי של פאפא נראה כמו דלקת על השקדים ואז החלטתי לנסות  ולפנות לטיפול אלטרנטיבי הומאופתי .

פניתי לאיריס שמואל מתוך מחשבה שאם לא יועיל זה לבטח לא יזיק .

לשמחתי הרבה לאחר מפגש אחד ראינו שיפור . תדירות ההתקפים פחתה ומשך כל התקף התקצר משמעותית . היום כבר 4 חודשים בערך שאין ליעל התקפים בכלל.

 

ממליצה בחום על טיפול הומאופתי אצל איריס שמואל

בברכה

מיכל צדוק , הרצליה

Michal2106@walla.com

052-3585080

אל תתנו לילדכם לסבול. צלצלו עוד היום לקביעת טיפול